Endüstri 4.0’ı Mekatronik Mühendisleri Hayata Geçirecek

15-18 Mart 2018 tarihlerinde İstanbul TÜYAP’ ta düzenlenen, 146 ülkeden 75 bin yerel ve yabancı ziyaretçiye ev sahipliği yapan, 6 fuarın tek çatı altında toplandığı WIN Avrasya Otomasyon Fuarı’nda düzenlenen “Endüstri 4.0’da Mekatronik Mühendisliğinin Önemi” konulu panelimizde; Mekatronik Mühendisliği, Endüstri 4.0, gelecekte Mekatronik Mühendisleri kavramları üzerine konuşulması adına sektörlerinde tecrübeli konuşmacıları, katılımcılarla bir araya getirdik. Panelimizi RNZ Grup Başkanı ve Dijitalleşme ve Endüstri 4.0 Derneği Kurucu Yönetim Kurulu Üyesi Nedim Zeper’in moderatörlüğünde, Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Ömer Yasin Adıgüzel, Yıldız Teknik Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Haydar Livatyalı, Karabük Üniversitesi Robot Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Raif Bayır, İstanbul Teknik Üniversitesi Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ali Fuat Erğenç ve Trovarit Türkiye Genel Müdürü Sn. Muharrem Gezer’ in katılımları ile gerçekleştirdik.

18 Mart 2018’de düzenlenen panelimiz günün anlam ve önemine binaen saygı duruşu ve İstiklal Marşı’mızın okunması ile başlayarak, Nedim Zeper’in yönlendirmesi ile devam etti. Sektörün, Mekatronik Mühendislerinin ve öğrencilerin oldukça ilgisini çeken panelde ilk olarak Sn. Ömer Yasin Adıgüzel konuşmasını yapmıştır. 2016 yılında kurulan derneğimizin günümüze kadar olan faaliyetlerinden kısaca bahsettikten sonra, Yükseköğretim Kurulu’ndan aldığımız resmi verileri katılımcılara sunarak, Mekatronik alanındaki artışa dikkat çeken Adıgüzel, dernek olarak Mekatronik kavramının doğru anlaşılması ve gereken önemi görmesi adına çalışmalar yaptığımızı ve bu çalışmaların artarak devam edeceğini dile getirdi. Adıgüzel’in konuşmasının ardından Prof. Dr. Haydar Livatyalı, Endüstri 4.0’ın ortaya çıkma hikayesini ve Mekatronik Mühendisliği kavramının ne ifade ettiğini katılımcılarımıza aktardı. Prof. Dr. Livatyalı, IoT (Nesnelerin İnterneti), Robotik, Yapay Zekâ, Otomasyon Sistemleri, Akıllı Teknolojiler vb. pek çok konuyu barındıran Endüstri 4.0 ve bu konularla ilgili bir disiplin olan Mekatroniğin Endüstri 4.0’ın önemli bir parçası olduğuna vurgu yapmıştır. Prof. Dr. Livatyalı, akademisyen olarak Mekatronik Mühendisliğinin anlam ve önemini aktardıktan sonra öğrencilerin mühendislik yetkinliği alması için neler yapılabileceğini dile getirerek, “Bir mühendis tek bir alanla sınırlı kalmamalıdır.” dedi ve geleceğin disiplinler arası çalışabilen, iletişimi kuvvetli mühendisler gerektirdiğini vurgulayarak, öğrencilere sorgulayan ve araştıran mühendisler olmalarını, sanayi ile iletişimde olmalarını tavsiye etti. Prof. Dr. Livatyalı’nın ardından TROVARİT Türkiye Genel Müdürü Sn. Muharrem Gezer, konuşmasını yaparak, firmaların Endüstri 4.0’a geçerek elde edecekleri kazanımları aktardı. Endüstri 4.0 sürecine geçildiğinde ele edilecek karlılık oranlarını aktaran Gezer, ilk yatırım maliyetlerinin kısa sürede kendini amorti ettiğini ve kara geçirdiğini ifade etti. İlerleyen süreçte firmaların süreklilik sağlayabilmesi için mecburi olarak teknolojiyi ve Endüstri 4.0’ı yakalaması gerektiğini vurguladı.

Sn. Muharrem Gezer’in ardından Karabük Üniversitesi olarak Japonya’da düzenlenen uluslararası SUMO Robot yarışlarında birincilik dahil pek çok derece alarak ülkemiz adına başarılara imza atan ekibin danışmanı Prof. Dr. Raif Bayır, konuşmasını gerçekleşmiştir. Prof. Dr. Bayır, alanın ülkemizde yeni olmasından kaynaklı olarak yaşanan ve Mekatronik alanında uzman akademisyen eksikliğinden kaynaklı olarak öğrencilerin Mekatronik disiplinini tam anlamıyla alamadığına dikkat çekti. Endüstri 4.0’da Mekatronik Mühendislerinin önemli bir yerinin olduğuna vurgu yapan Prof. Dr. Bayır, Mekatroniğin Endüstri 4.0 kavramı içerisinde hayata geçmesi için eğitiminde süreç ile paralel olarak gitmesi gerektiğini ve öğrencilerin gelecek sanayi devrimine hazırlanması gerektiğini vurguladı. Bu hususta Mekatronik Mühendisliği bölümünün olduğu üniversitelerin bir araya gelerek üniversitelerde temel ortak bir müfredat belirlenmesi için çalışma yürütmesi gerektiğini düşündüğü söyledi. Prof. Dr. Bayır, yeni sanayi devrimi ile robotların daha çok hayatımıza gireceğini, geleceğin fabrikalarında insanın kas gücü ile gerçekleştirdiği işlerin robotlar tarafından sağlanacağını dile getirerek, bu durumun işsizlik getirmeyeceğini, kas gücüne yönelik ihtiyaçların azalacağını, akıl gücü gerektiren farklı alanların önem kazanacağını düşündüğünü ifade etti. Prof. Dr. Raif Bayır’ın konuşmasından sonra; Kontrol ve Bilgisayar Mühendisliği lisansının ardından Makine yüksek lisansı ve daha sonra, Kontrol ve Bilgisayar Mühendisliği alanında doktorasını yaparak, disiplinlerarası bir alan olan Mekatroniğin farklı disiplinlerinde uzmanlığı bulunan Yrd. Doç. Dr. Ali Fuat Ergenç, konuşmasını gerçekleştirdi. Eğitim hayatı boyunca Mekatroniğin içerdiği temel disiplinlerde çalışan Ergenç, Endüstri 4.0 ve Mekatronik Mühendisliğinin ayrı düşünülemeyeceğini vurgulayarak Endüstri 4.0’ı hayata geçirecek, kişilerin Mekatronik Mühendisleri olacağını düşündüğünü dile getirdi.

Sektörün ve katılımcılarımızın büyük ilgisini çeken panel, konuşmaların ardından soru cevap ile devam etti. Panelimizin sonunda derneğimizin sloganı olan “Gelecek Mekatronik Mühendisleri İle Gelecek” sözüne vurgu yapılarak, Endüstri 4.0’ın uygulanması ve geliştirilmesinde Mekatronik Mühendisliğinin önemli yeri olduğu dile getirildi. Ayrıca Mekatronik Mühendisleri Odası’nın kurulması konusunda ihtiyaç belirtilerek bu konuda görüşmelerin devam ettiği gündeme getirildi, katılımcılara bilgi verildi.

Soru cevap kısmı bitiminde moderatör Sn. Nedim Zeper, hızla gelişen ve ilerleyen endüstri akımının Mekatronik Mühendislerine olan ihtiyacı artırdığını söyleyerek panelimizin kısa özetini yapmıştır ve panelimiz plaket taktimi ile son bulmuştur.

Panelimizin medyada çıkan haberlerini de inceleyebilirsiniz.

Güç Aktarım: http://gucaktarim.com/endustri-4-0i-mekatronik-muhendisleri-hayata-gecirecek

Roboturka: http://roboturka.com/genel/endustri-4-0i-mekatronik-muhendisleri-hayata-gecirecek

Mekatronik Mühendisliği Platformu: http://www.mekatronikmuhendisligi.com/endustri-4-i-mekatronik-muhendisleri-hayata-gecirecek.html

Sektörüm Dergisi: https://www.sektorumdergisi.com/endustri-4-0-mekatronik-muhendisleri

İlgili Yazılar

Telegram Kanalı

Bundan sonra eğitim, staj, iş ilanı ve etkinliklerimizin olduğu tüm duyuruları öncelikli olarak telegram kanalımızdan paylaşılacaktır.Telegram kan...