Milli Teknoloji Hamlesi Kampımız Gerçekleştirildi

Büyük Taarruz Zaferi’nin 96. Yıldönümünde(30 Ağustos) başlayan Ankara Kampımızda ‘Milli’ ve ‘Üretim’ kavramları üzerine konuşulması adına sektörlerinde tecrübe edinmiş konuşmacıları; Milli Teknoloji Hamlesi adı altında birim yöneticilerimiz, üniversite temsilcilerimiz ve üyelerimiz ile bir araya getirdik.

30-31 Ağustos, 1 Eylül tarihlerinde Ankara’da düzenlenen ve sektörlerinde öncü firmaların aynı çatı altında toplandığı Milli Teknoloji Hamlesi/Ankara Kampımız Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Ömer Yasin Adıgüzel, Yönetim Kurulu Üyemiz Sn. Fatih Doğan, Yönetim Kurulu Üyemiz Sn. Muhammed Ali Akbal, Adres Patent Sn. Süleyman Eryılmaz , Nurol Makina ve Sanayi A.Ş. Tasarım Mühendisi Sn. Mehmet Alp Ertemir, Sapmaz Cars Sn. Serdar Sapmaz , Mekik Motors Kurucusu Sn. Eyüp Ateş ve Satış Müdürü Sn. Baran Koç, mekatronikmuhendisligi.com kurucularından Sn. Fahri Yasin Ayas, Lezzetli Robot Tarifleri Kurucusu Sn. Ömer Faruk Uçar, Sn. Orçun Eser’in katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Etkinliğimizde ilk olarak Sn. Ömer Yasin Adıgüzel konuşmasını yapmıştır. 2016 yılında kurulan derneğimizin günümüze kadar olan faaliyetlerinden kısaca bahsettikten sonra dernek olarak Mekatronik Mühendislerinin-Teknikerlerinin-bu alanda emek veren kişilerin sektördeki yerine dikkat çeken Adıgüzel, Milli Teknoloji kavramının anlaşılması için çalışmalar yaptıklarını ve bu çalışmaların artarak devam edeceğini dile getirdi. Adıgüzel’in konuşmasının ardından Sn. Süleyman Eryılmaz mühendislikte patent eğitiminden bahsederek konuşmasına başladı. Eğitimde yerli ve milli üretim için patentin şart olduğunu belirterek yapılan tasarımların, yazılımların patent alınma süreçlerini katılımcılarımıza aktardı. Sn. Süleyman Eryılmaz’ın ardından Nurol Makina ve Sanayi A.Ş. Tasarım Mühendisi Sn. Mehmet Alp Ertemir savunma sanayisinde dışa bağımlılığın azalması için yerli üretimin artmasını ve önemini anlattı. Ejder Yalçın’ın tanıtımını yapan Ertemir, yerli ve milli çalışmalar üzerine katılımcılarımızla fikir alışverişinde bulundu. Daha sonra Mekik Motors Kurucusu-Genç Girişimci Sn. Eyüp Ateş sıfır sermaye ile yola başladığını, Mekik Motors’un kuruluş süreçlerini ve yaşanan zorlukları belirterek tecrübelerini paylaşmıştır. Yanı sıra Mekik Motors Satış Müdürü Sn. Baran Koç dış ülkelere ihracat gerçekleştirme konusuna değindi. Günün son konuşmacısı Lezzetli Robot Tarifleri Kurucusu Sn. Ömer Faruk Uçar üniversite hayatında başladığı ve iş hayatına taşıdığı Youtube tecrübelerini katılımcılarımız ile paylaştı.

1 Eylül 2018 tarihinde Milli Teknoloji kavramını konuşmaya devam ettik. Günün ilk konuşmacısı mekatronikmuhendisligi.com kurucularından Sn. Fahri Yasin Ayas oldu. Platformun kuruluşunu, ekip arkadaşları ile birlikte gerçekleştirdikleri çalışmaları aktaran Ayas, çalışma hayatından da kesitler anlatarak konuşmalarını sonlandırdı. Daha sonra Sn. Orçun Eser iş hayatından kesitler anlatarak savunma sanayisinde kara araçlarının üretim süreçlerinden bahsetti. Katılımcı firmalarımızdan Sapmaz Cars bizlerleydi. Sn. Serdar Sapmaz yapmış oldukları İHA(İnsansız Hava Araçları), elektrikli araç projelerinden bahsetti.

2019, 14-17 Mart tarihlerinde gerçekleşecek olan WIN Avrasya Fuarı’nda yeniden takipçilerimizle buluşacağımızın yanı sıra Mart ayının 2. Haftası Mekatronik Mühendisleri Günü olarak kutlanacağının bilgisini katılımcılarımıza verdik.

Sektörün öncü firmalarının yer aldığı ve katılımcılarımızın büyük ilgisini çeken etkinliğimiz, konuşmaların ardından soru-cevap şeklinde devam etti. Etkinlik sonunda milli ve yerli duruş için Mekatronik’in vazgeçilmez olduğu vurgusu yapılarak, teknolojimizin yerlilik oranının arttırılması dile getirildi.
Değerli konuşmacılarımıza paylaşımları için teşekkürlerimizi sunuyoruz.

İlgili Yazılar

Telegram Kanalı

Bundan sonra eğitim, staj, iş ilanı ve etkinliklerimizin olduğu tüm duyuruları öncelikli olarak telegram kanalımızdan paylaşılacaktır.Telegram kan...