Teknoloji Çağının İpek Yolu Mekatronik Mühendislerine Emanet

Birçok yerel ve yabancı ziyaretçiye ev sahipliği yapan, TÜYAP’da düzelenen WIN Avrasya Otomasyon Fuarı’nda Mekatronik Mühendisleri Derneği tarafından düzenlenen “Mekatronik Mühendisleri Günü Özel Oturumu” konulu ve 323 kişinin katılımı ile gerçekleşen panel, akademisyenleri ve bölüm öğrencilerini bir araya getirdi. Katılım gösteren akademisyenler arasında Marmara Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nihat Akkuş, Bursa Teknik Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Gökhan Gelen, Kırklareli Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği Bölüm Başkanı Dr. Evren Çağlarer, Gedik Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği Bölüm Başkanı Dr. Savaş Dilibal ve dernek adına Mekatronik Mühendisleri Derneği Başkanı Sn. Ömer Yasin Adıgüzel yer aldı.

Sektörün, bölüm öğrencilerinin ve akademik dünyanın büyük ilgisini çeken panel, Mekatronik Mühendisleri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Marmara Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nihat Akkuş’un moderatörlüğünde; sanayi devrimi, uygulanabilirliği ve gelişiminin bağlı olduğu etmenlerin konuşulmasının yanı sıra 16 Mart Mekatronik Mühendisleri Günü olarak ilan edildi.

Program açılışını gerçekleştirmek üzere kısa bir konuşma yapan Prof. Dr. Nihat Akkuş, Endüstri 4.0 devriminin gelişimini görsellerle izleyicilere aktarmıştır. Akabinde, Endüstri 4.0 sürecinde Mekatronik Mühendisleri’nin taşıması gereken nitelikleri Doç. Dr. Gökhan Gelen’in, 4. Sanayi Devrimi’nde ülkemizin konumunu Dr. Evren Çağlarer’in, gelecekte Endüstri 4.0’ın nasıl şekilleneceğini Dr. Savaş Dilibal’ın dile getireceklerini ve ilk konuşmayı Sn. Ömer Yasin Adıgüzel’in gerçekleştirerek Mekatronik Mühendisleri Derneği’nin günümüze kadar olan serüvenini anlatacağını söyledi.

Konuşmalarını gerçekleştirmek üzere sahneye ilk çıkan Sn. Ömer Yasin Adıgüzel, Mekatronik Mühendisleri Derneği’nin gelişimini rakamlarla izleyicilere aktarmıştır.Sn. Adıgüzel; Türkiye’de Mekatronik alanında kurulan ilk dernek olarak, Mekatronik’in gelişimi için ülkemizin yeni sanayi devrimini yakalaması adına hitap ettikleri büyük kitlenin desteği ile teknolojik gelişmelerin öncüsü olmak amacıyla çalışmalarda bulunulacağını söyleyerek Mekatronik’in önemine vurgu yaptı. “58 birim çalışanımız, 9 Yönetim Kurulumuz ile çalışmalarımıza devam ediyoruz.” sözleriyle büyümekte olan dernek yapısına dikkat çeken Sn. Adıgüzel; Mekatronik Mühendisleri Odası kurulumu ve mühendislerin imza yetkisi için Ankara ile görüşmelerinin devam ettiklerini, Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi alt yapısında Mekatronik Komisyonu kurulacağını, MMO Ankara Şubesi alt yapısında Mekatronik Komisyonu kurulumu için de çalışmalarına devam ettiklerini aktardı ve “16 Mart Mekatronik Mühendisleri Günü kutlu olsun” diyerek tüm mühendislerin gününü kutladı.

Moderatör Prof. Dr. Nihat Akkuş’un başlattığı panelde Bursa Teknik Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Gökhan Gelen, akademisyen olarak öğrencilerin mühendislik yetkinliği alması için neler yapılabileceğini dile getirdi ve geleceğin disiplinler arası çalışabilen iletişimi kuvvetli mühendisler gerektirdiğini vurgulayarak öğrencilere sorgulayan ve araştıran mühendisler olmalarını, sanayi ile iletişimde olmalarını tavsiye etti. Endüstri 4.0 kavramının hayata geçmesi için eğitiminde süreç ile paralel olarak gitmesi gerektiğini ve öğrencilerin gelecek sanayi devrimine hazırlanması gerektiğini vurguladı.

Sn. Evren Çağlarer; yeni sanayi devrimi ile robotların daha çok hayatımıza gireceğini, geleceğin fabrikalarında insanın kas gücünün robotlar tarafından sağlanacağına ve istihdam için kas gücünün yerini alın gücünün alacağını vurgulayarak yakın gelecekte robotların üretimin bölünmez bir parçası olacağına ve ürün veriminin artacağına vurgu yaptı.

Sn. Savaş Dilibal; gelecekte Makine, Elektrik, Bilgisayar temel bilimlerine göre tüm bu konulara geniş olarak bakabilecek ve sorunu daha kolay görerek çözümleyebilecek yetkinlikte disiplinler arası çalışabilen Mekatronik Mühendislerinin yerinin büyük olacağını ifade etti.

Panel bitiminde tüm akademisyenler 16 Mart Mekatronik Mühendisleri Gününü kutlamış, moderatör Prof. Dr. Akkuş Yeni Sanayi Devrimi için bir araya gelen Mekatronik Mühendislerine, geleceğin mimarı olduklarını söyleyerek panelin kısa özetini yapmıştır ve panel plaket taktimi ile son buldu.

16 Mart Mekatronik Mühendisleri Günümüz kutlu olsun.

İlgili Yazılar

Telegram Kanalı

Bundan sonra eğitim, staj, iş ilanı ve etkinliklerimizin olduğu tüm duyuruları öncelikli olarak telegram kanalımızdan paylaşılacaktır.Telegram kan...