Ömer Yasin Adıgüzel

2016 – 2023

Yönetim Kurulu Başkanı

Mekatronk Mühendisi

Mekatronik Mühendisleri Derneği’nin Değerli Üyeleri, Değerli Gönüllüleri ve Çok Kıymetli Meslektaşlarım,

Türkiye’de Kısa Mekatronik Serüveni;

Dünya’da mekatronik terimi ilk olarak 1969 yılında Japonya’da ortaya çıkmış olsa da 2000 yıllarının başında ülkemizde vakıf üniversitesi olarak Sabancı Üniversitesi’nde, devlet üniversitesin olarak Kocaeli Üniversitesi’nde eğitime verilmeye başlanarak mekatronik alanına ülkemiz resmi olarak giriş yapmıştır.

 

Dernekleşme Serüvenimiz;

2010 yılında kendimi geliştirmek için kurmuş olduğum mekatronikmuhendisligi.com Türkiye’nin ilk ve tek mekatronik platformu olma özelliği ile faaliyetlere başlamıştır. 2016 yılına kadar platform tarafımızda 2,5 milyonun üzerinde ziyaretçi, sosyal medya hesaplarımızda 100 bine yakın takipçi ile bir çok meslektaşıma içerik üreterek destek olmayı sürdürdük. 2012 yılında açtığımız forum sitemize 60 binin üzerinde üyeyle mekatroniğin kesişimin alanlarının tamamında üye alarak yüzlerce kişinin sorunlarına çözüm ürettik.

 

Yıl 2016 yılına geldiğinde ise artık platform çalışmalarımızı tüzel bir kimlik kazanmak ve sorunlarımızı devlet kurumlarına taşımak için İstanbul Valiliği’nin Dernekler Masasına yazılı dilekçe ile başvurarak derneğimizi 9 kişilik birbirinden değerli hocalarımız sektör temsilcileri ve meslektaşlarımla kurma şansı bulduk.

 

Çalışmalarımızın Ulusal Başarısı;

2017 yılına gelindiğinde Türkiye’de NTV programında Ülkemizde En Çok Tercih Edilen Mühendislikler listesinde “Mekatronik Mühendisliği” artık 1. sıradaydı.

 

5 Yılda Dernek Neler Yaptı;

2016 yılında başlattığımız dernek çalışmalarımızı kısaca özetlemem gerekirse, toplamda 600’ün üzerinde faaliyet, 180+ eğitim, eğitimlere 3000+ katılımcı, 140+ iş ilanı, 100+ staj ilanı, Mekatronik Mühendisleri Günü ilanı, 4 Uluslararası ve Ulusal Konferans, 10+ teknik gezi, 50+ webinar, 60+ lise ve üniversitede dernek tanıtımı vb. birçok faaliyeti çok değerli meslektaşlarımla gerçekleştirme şansı buldum.

 

Geçmiş Genel Kurullar;

2016 kurucu başkan olarak başladığım serüvene derneğimizin 20 Ağustos 2016 tarihinde 1.Genel Kurulu’nda oy birliği ile Yönetim Kurulu Başkanı ve 24 Ağustos 2019 tarihinde 2.Genel Kurul’da yine oy birliği ile derneğimizin yönetimini tarafıma emanet eden siz değerli meslektaşlarıma teşekkürü bir borç bilirim.

 

Derneğimizin Slogan Değiştirmesi;

2016-2020 yılları arasında dernek olarak her ne kadar klişe olsa da “Gelecek Mekatronik Mühendisleri ile Gelecek” diyorduk. Bu hayalini kurduğumuz gün Dünya’nın başına bela olan pandemi süreci ile çok hızlandı. Artık uluslararası tüm firmaların sahada çalıştırdığı elemanlarının yerini robot ve otonom sistemlere bıraktığına şahitlik ettik. Bu gelişmeden dolayı artık mekatronik mühendislerinin yıllardır beklediği günlerin geldiği ve mesleğimiz için bir altın çağının daha başında olduğumuzu gururla sizlerle paylaşmak istiyorum. Derneğimizinde slogan değişikliğini 2021 başında “Türkiye’nin En Faal Mühendislik Derneği” olarak belirledik.

 

Pandemi Sonrası Mekatronik Mühendislerinin Önemi;

Bulunduğumuz altın çağında sizin de altın değerinde olmanız bizlerin en büyük arzusu olduğunu bilmenizde fayda var.

Bu altın çağda siz değerli meslektaşlarıma düşen en önemli görev kendinizi çok ama çok iyi yetiştirmek olacaktır. Bizler mesleğimizin hak ettiği değer için her ne kadar elimizden geleni ardımıza koymasakta sizlerin de büyük bir mücadele olmanız gerekiyor. Sadece derneğin verdiği çaba ve mücadele bir yere varmayabilir. Size tecrübeli bir meslektaşınız olarak verebileceğim en önemli mesaj, çok iyi bir mekatronik mühendisi olmak için size en sıcak gelen yerden başlayıp adım adım yol alarak yıllar içinde ülkeniz için teknoloji üreten bir mühendis olma yolunda yorulmaksızın çalışmanız olacaktır.

 

Ülkemizin Kalkınması;

Ülkemizin kalkınması ekonomik refahının anahtarı emin olun ki, bizim gibi iyi eğitim almış kendini iyi yetiştirmiş mühendislerle olacaktır.

 

Çok kıymetli meslektaşlarım bu ülke hepimizin ülkemizin kalkınmasını hep birlikte sağlayacağız. Ama bu düşüldüğü kadar olun! Şunu da unutmamanızı rica ederim ki, Dünya’da ki en büyük ödüller en büyük sorunları çözenlerin olmuştur.

 

Tavsiye;

Mesleğimiz için her şeyin daha yeni başladığını ve Türkiye’de mekatronik ile alakalı tek sivil toplum örgütü olan Mekatronik Mühendisleri Derneği olarak üye olmanızı tavsiye ediyorum.

 

Başarılar;

Eğitim gören meslektaşlarıma başarılar, mezun olanların ise iş hayatlarında kolaylıklar dilerim.

 

Birlikteliğin Gücü;

Her aşamada derneğimiz sizlerin de yanında olduğunu bilmenizi ister, birlikten kuvvet doğduğunu bir kez daha hatırlatmak isterim.

Close Search Window