Genel|

İmza Yetkisi Sorununda Son Aşamaya Geldik !!!

Bilindiği üzere Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Asansörlerin Tasarımına İlişkin Usul ve Esaslara Dair Tebliğin (SGM: 2017/18) yayımlanmasından itibaren Makine Mühendisleri Odası tarafından mevzuata uygun olmadığı gerekçesiyle Mekatronik Mühendislerine Asansör SMM belgesi verilmemiştir.

Bu durum sadece sektörde faaliyet gösteren meslektaşlarımızın mağduriyetine neden olmakla kalmamış aynı zamanda mekatronik mühendisliği okuyan ve okumak isteyen gençlerimizi de karamsarlığa sevk etmiştir.

Meslektaşlarımızdan gelen şikâyetler üzerine harekete geçen Derneğimiz bu sorunun çözümü için ilk olarak söz konusu Tebliği yayımlayan Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı nezdinde girişimlerde bulunmuştur. Bakanlık yetkilileri ile yapılan görüşmelerde Mekatronik Mühendislerinin asansör yetkili servislerinde ve A tipi muayene kuruluşlarında çalışabildikleri, tasarım hususunda ise üst mevzuat olan Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği nedeniyle yer alamadıkları, söz konusu Yönetmeliğin ilgili maddesinin değiştirilmesi halinde bahse konu Tebliğ’in de değiştirileceği ifade edilmiştir.

Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği’nin yürütücüsü olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri ile yaptığımız görüşmede ise mevzuat değişikliğinin ancak ilgili kurumların olumlu görüşü üzerine yapılabileceği belirtilmiştir.

Bu doğrultuda Derneğimiz 30/04/2019 tarihli dilekçesi ilgili Bakanlığa başvuruda bulunarak gerekli mevzuat değişikliğinin yapılmasını talep etmiştir. İlgili Bakanlık talebimize istinaden Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından, Makine Mühendisleri Odasından ve Yükseköğretim Kurulu Başkanlığından konuya ilişkin görüş talebinde bulunmuştur.

Yaklaşık 1 yıldır verdiğimiz uğraş neticesinde bugün itibarıyla bütün kurumlarımızdan talebimizi destekler mahiyetteki görüşler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na iletilmiş bulunmaktadır.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği’nde gerekli değişiklik yapıldığında meslektaşlarımız asansör uygulama projesi hazırlama konusunda yetki kazanmış olacaklardır.

Bu süreçte haklı talebimizi destekleyerek yanımızda yer alan Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının ve Makine Mühendisleri Odasının değerli yöneticilerine ve görevlilerine meslektaşlarımız adına çok teşekkür ederiz.

Mekatronik Mühendisleri Derneği

Yönetim Kurulu


Mekatronik Mühendislerinin “Asansör Avan Projeleri İmza Yetkisi” İle Alakalı Derneğimizin Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Ömer Yasin ADIGÜZEL canlı yayında son durumu sizlerle paylaşıp sorularınızı cevaplandıracaktır.

14 Mayıs 2020 (Perşembe) Saat 17: 00’da gerçekleşecek olan Instagram hesabımızı takip ederek Canlı Yayın bildirimi alabilirsiniz, linke tıklayarak Instagram sayfamıza ulaşabilirsiniz.

Webinar Tarihi: 14 Mayıs – Perşembe
Webinar Saati: 17:00 – 18:00

CANLI YAYINA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ !

Comments are closed.

Close Search Window